Konfiguracja Firmware Marlin pt.2

Konfiguracja Drukarki 3D – Marlin Firmware – część 2.

Poniżej druga część konfiguracji Marlin Firmware. Są to najważniejsze ustawienia które pozwolą uruchomić drukarkę 3D. Po otworzeniu w środowisku Arduino pliku configuration.h naszym oczom ukazuje się spora ilość opcji pozwalających dostosować oprogramowanie do własnych potrzeb.

 

#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true
#define DISABLE_E false // For all extruders

To ustawienie pozwala na wyłączenie prądu silników gdy są nieaktywne. Opcja przydatna dla osi Z pod warunkiem że nie jest ona wykonana z zastosowaniem śrub kulowych. Pręty gwintowane i śruby trapezowe utrzymają oś na wysokości poprzez większe tarcie. Śruby kulowe jednak mają tak mały opór że cała oś Z może opaść grawitacyjnie jeśli silniki zostaną wyłączone.

 

const bool X_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.

Większość krańcówek pozwala na podłączenie ich w schemacie NO (Normal Open) lub NC (Normal Closed). Powyższym parametrem możemy sterować logiką krańcówek bez konieczności zmiany połączeń.

 

#define INVERT_X_DIR false

Myślę, że jasna sprawa, parametr do zmiany kierunku obrotów silnika.

 

#define X_HOME_DIR -1

Tym ustawieniem możemy decydować o tym czy bazowanie ma być w kierunku minimalnego czy maksymalnego wysunięcia karetki/stołu.

 

#define min_software_endstops true
#define max_software_endstops true

Jeżeli nie posiadamy dwóch krańcówek na każdą oś, to ustawienie należy pozostawić włączone. Oprogramowanie nie pozwoli na ruch przekraczający zakres osi wskazany w firmware.

 

#define X_MAX_POS 220
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MAX_POS 260
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MAX_POS 190
#define Z_MIN_POS 0

A zakres ten dla każdej z osi ustawiamy powyższymi parametrami.

 

#define NUM_AXIS 4 // The axis order in all axis related arrays is X, Y, Z, E
#define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 4*60, 0} // set the homing speeds (mm/min)

Teraz przechodzimy dalej do ustawień ruchu urządzenia. Pierwszy parametr to oczywiście ilość osi. Drugi to ustawienie prędkości bazowania urządzenia. Wyrażony w tym wypadku w mm/min.

 

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80,80,3200/1.25,96.96}
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {1200, 1200, 4, 100} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {2000,2000,20,3000}

W te parametry zdarzy się pewnie zaglądnąć więcej niż jeden raz. Przede wszystkim przy okazji kalibracji ekstrudera.
Pierwsze ustawienie to ilość kroków na mm. Jak dokładnie je obliczyć odsyłam do osobnego wpisu.
Drugie ustawienie to maksymalny feedrate czyli prędkość ruchów urządzenia. Parametry te można dobrać doświadczalnie, po prostu obserwując do jakich prędkości maksymalnych drukarka 3d nie gubi kroków.
Trzecie ustawienie to maksymalna akceleracja, czyli przyspieszenie. Bardzo ważne ustawienie, w przypadku drukarek 3D nawet ważniejsze niż sama prędkość maksymalna.

 

#define DEFAULT_ACCELERATION 1200
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 1200

Standardowa akceleracja czyli taka która będzie ustawiona przy każdorazowym włączeniu drukarki 3D.
Przy małym przyspieszeniu drukarka wykonując krótkie ruchy nawet nie zdąży się rozpędzić do docelowej prędkości a już zmieni kierunek i będzie rozpędzać się od nowa. Zatem akceleracja może nieraz znacząco przyspieszyć pracę drukarki, ważna jednak jest tu duża sztywność urządzenia. W przypadku wątłych drukarek t.j. Prusa i2 czy i3 z akrylu lub MDF nie należy przesadzać z tą wartością bo może ona pogorszyć jakość wydruku.

Niżej przyspieszenie dla retrakcji. Można popróbować z tym parametrem jeśli drukarka ma problem z ciągnącym się filamentem podczas przejazdów. Generalnie 1200 to wartość wystarczająca dla ekstruderów direct drive.

 

#define PLA_PREHEAT_HOTEND_TEMP 200
#define PLA_PREHEAT_HPB_TEMP 60
#define PLA_PREHEAT_FAN_SPEED 0 // Insert Value between 0 and 255

#define ABS_PREHEAT_HOTEND_TEMP 270
#define ABS_PREHEAT_HPB_TEMP 90
#define ABS_PREHEAT_FAN_SPEED 0 // Insert Value between 0 and 255

Przydatne głównie w wypadku posiadania wyświetlacza. Opcja „rozgrzej PLA” lub „preheat ABS” w menu pozwala na rozgrzanie wstępne stołu i głowicy do podanych wyżej wartości.

 

Oczywiście konfiguracja drukarki 3D opisana tutaj obejmuje jedynie te najważniejsze kwestie. W pliku konfiguracyjnym znajduje się wiele więcej opcji do edycji, jednak skupiłem się na najważniejszych czyli tych które pozwolą uruchomić drukarkę 3D i rozpocząć pracę z gorącym plastikiem 😉